M. Gökhan Ahi

“Bırakın halk gerçekleri bilsin. Ülke o zaman güvende olur” A.Lincoln

Şirketiniz adına sahte hesap açılırsa ne yapmalısınız?

siber terörHürriyet’in Pazar eki İnsan Kaynakları Gazetesi’nde yayınlanmak üzere Zeynep Mengi’nin ilginç bir sorusuna cevap vermiştim. Ana soru şu idi: “Şirketiniz adına sahte hesap açılırsa ne yapmalısınız?”

Tabi, bir kaç soruya kısa kısa cevap verdim. Sorular ve verdiğim cevaplar şu şekildeydi:

 

 • Şirketler hakkında sosyal ağlarda asılsız hesap açılması sorunu sık yaşanıyor mu?
 
Şirketler hakkında hem sosyal ağlarda, hem de bloglarda asılsız hesaplar açılmasına sıkça rastlanıyor. Hatta kimi zaman, markanın içinde geçtiği alan adları bile kullanılabiliyor.
 
 • Genelde bu hesapları açanlar kimler oluyor? (markayla kötü bir deneyim yaşamış biri, markayla dalga geçmek isteyen biri vs)
 
Bu hesaplar, markayla kötü deneyim yaşamış birileri tarafından açılabildiği gibi sırf küçük düşürmek ve karalamak amacıyla rakipler tarafından da açılabiliyor. Bazen markayla hiç bir deneyimi olmamasına rağmen markanın bazı uygulamalarını eleştirmek ve ders vermek için de asılsız hesap açılabiliyor. Bir de profil toplayıcıları var, bunların da amacı markayı olta olarak kullanarak kişisel bilgileri ve profilleri elde etmek. Sahte hesaplar, her zaman kötü niyetli olmayabilir. Markanın tutkunları ve fanları da marka adına hesap açıp bu hesapları işletebiliyor, marka hakkında olumlu içerikler üretebiliyorlar.   
 
 • Sahte hesaplarla ne gibi paylaşımlar yapıyorlar?
 
Markanın mağdurları deneyimlerini paylaşabiliyor, markanın kampanya uygulamaları ve hizmetleri eleştiriliyor, markaya sövüp rahatlayanlar olabiliyor, rakip markaları övme veya tavsiye etme olabiliyor. Eğer fanların açtığı hesaplar varsa, marka kampanyaları ve indirimleri paylaşılıyor.
 
 
 • Şirketler bu durumda ne yapabilir?
 
Öncelikle her şirket, sosyal ağlarda ve bloglarda kurumsal yanıyla ayrı, tüketicilerle ilişkilerde ayrı resmi hesaplar oluşturmalı. Bir de mutlaka sosyal medya takip ajanslarından veya yazılımlarından yararlanmalı. Markanın imajına zarar veren içeriklerde ilk olarak kullanıcıyla bire bir iletişime geçmeli. Eğer asılsız hesaplar can sıkıcı bir hal almaya başlıyorsa, ilgili sosyal ağın yöneticileriyle iletişime geçebilirler ya da mahkemeye başvurup marka ihlalinin durdurulmasını isteyebilirler. 
 
 
 • Sahte hesap açanlar hakkında bir yaptırım var mı?
 
Sahte hesap açanlarla ilgili olarak, dolandırıcılık ve haksız rekabet yapılmadıkça cezai bir yaptırım yok, çünkü sadece sahte profil açmak suç olarak tanımlanmamıştır. Ancak, markaya tecavüzün durdurulması, önlenmesi ve ilgili hesabın kapatılması için mahkemeden talepte bulunabilir, bir zarara uğramışsa tazmin edilmesini isteyebilir. 
 
 • Şirketler bunun önüne nasıl geçebilir?
 
Önüne geçmek çok kolay değil. Ancak sıkı takiple ve tüketiciye karşı daha fazla sorumlu olmakla büyük bir ölçüde engelleyebilirler. Siteleri, blogları ve sosyal ağ hesaplarını kapattırmaktan çok cevap hakkını kullanmayı ve tüketicileri dinlemeyi tercih etmeliler.  
 
 • Kendileri adına açılmış sahte hesapları kapattırabilirler mi? Nerelere başvurmalılar?
 
Sahte hesapları kapatabilmek için ilk olarak sosyal ağın ye da blog ortamının yöneticilerine başvurmak gerekiyor. Eğer bu talebe olumlu cevap verilmezse, mahkemeye başvurulup tedbir alınması mümkün. 
 
 • Kanunla ilgili süreçte bu konuda ne kadar hızlı aksiyon alabiliyor?
 
Markaya yönelik tecavüzlerde tedbir kararı alınması, başvurudan itibaren 6-8 haftayı bulabiliyor.  
 
 • Sonuca ulaşılabiliyor mu? Sahte hesapları kaldırabiliyorlar mı?
 
Sonuca ulaşmak genelde mümkün olabiliyor. Ancak, mahkemeler ifade özgürlüğünün sınırlarında kalındığını görürlerse ve markanın iyiniyetle kullanıldığını düşünürse, tedbir veya kapatma kararı vermeyebilir. Çünkü markalar da eleştirilebilir, ayrıca kanunlar markanın iyiniyetli ve dürüst olarak kullanılmasına da müsaade ediyor. 
 
 
 • Tanık olduğunuz, bildiğiniz vakalar oldu mu, neler yaşandı, süreç nasıl ilerledi?
 
Tanık olduğum ve bizzat içerisinde bulunduğum bir çok vaka oldu. Neredeyse tamamında, iyiniyetli ve dostane bir yaklaşım netciesinde mahkemeye gitmeden sonuç alabilmek mümkün oldu. 
 
 • Sizin şirketlere önerileriniz nedir?

Bu soruyu diğer sorularla birlikte cevaplamış sayılırım.

 

 • Eklemek istedikleriniz…
Bundan bir kaç yıl önce, bir genç tarafından Sony kullanıcılarına yönelik açılan bir forum sitesi zamanla öyle popüler bir hale geldi ki, Sony bile bu duruma şaşırdı. Sonunda forum sitesini açan genci dolgun bir maaşla yönetici yaparak ve siteyi satın alarak resmi bir kullanıcı topluluğu haline getirdiler. Bu vaka, marka adına açılan hesapların her zaman zararlı olmayabileceğinin kanıtıdır. 

hurriyetIK-09122012

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: