M. Gökhan Ahi

“Bırakın halk gerçekleri bilsin. Ülke o zaman güvende olur” A.Lincoln

Sosyal medyada yalanı yakalamak mümkün mü? (Haber)

Yeni Şafak Gazetesi’nin 19.09.2012 tarihli sayısında, gerçek dışı haberlerin sosyal medyada çokça paylaşılmasının, çoğu zaman doğru olmayan bilgilerin gerçekmiş gibi algılanmasına neden olduğuna ilişkin Aybike Eroğlu tarafından ilgi çekici bir haber yapıldı. Haberde, olaylar üzerinden fikir paylaşımı yapan bilinçsiz Facebook ve Twitter kullanıcıları yüzünden birçok kişi veya kurumun ‘uydurma’ gündemlerin kurbanı olduğu belirtildi.

Haberde bir başka dikkat çeken unsur, İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup bilimadamı tarafından kriminal araştırmalara yardımcı olmasının yanında bir ağ içerisinde dolaşan dijital bilgi ve salgın türü kaynakları tanımlayabilen bir algoritma geliştirilmiş olmasıydı. Bu algoritmanın Twitter’daki uydurma haberler için ilk kaynağa ulaşmada da kullanılabileceği belirtiliyor.

Konuyla ilgili ben de şu şekilde görüş verdim, haberde yer darlığı nedeniyle tüm metin kullanılamadı, tamamını buradan okuyabilirsiniz.

“Sosyal medya, anında tepki verilebilen ve anında binlerce kişiye ulaşılabilen bir yapıya sahip olduğundan dolayı ne yazık ki manipülatif kullanıma açık. Bir çok sosyal medya kullanıcısı, bir içeriği paylaşırken ne yaptığının ve neye hizmet ettiğinin farkında olmayabiliyor.
Bu manipülatif durumu engellemenin tek çaresi sosyal medya kullanıcılarını bilinçlendirmektir. Bilinçlendirme faaliyeti için kamu spotları yayınlanmasının yanı sıra, çokça izlenen ve popüler TV dizilerinin senaryolarına örneklendirmeler eklenebilir.
Bilinçlendirilmiş bir sosyal medya kullanıcısı, paylaşacağı ve yayacağı içeriğin doğruluğunu ve mantığa uygunluğunu kontrol etmelidir. Doğru bir kaynağa dayanmayan haber ve içerikleri paylaşmaktan ve yaymaktan kaçınmalıdır.
Yasal düzenlemeler yapmak veya cezalar öngörmek kesinlikle bu tür manipülatif durumlara çözüm olamaz. Nitekim, bu tür içeriklerin kaynağına ulaşmak çok kolay olmadığı gibi, paylaşanları ve yayanları da cezalandırma yoluna gitmek genel hukuk prensiplerine aykırı bir durum yaratacaktır. “
Haberin kendisi: http://yenisafak.com.tr/gundem-haber/sosyal-medyada-yalani-yakalayin-19.09.2012-410120
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: