M. Gökhan Ahi

“Bırakın halk gerçekleri bilsin. Ülke o zaman güvende olur” A.Lincoln

Dijital varlıklar miras olarak bırakılabilir mi? (Haber)

Bruce Willis’in Apple’ı dava edeceği yönünde bir haber yayınlandı. Haber aynen şöyle:

“Yıllardır sahip olduğu iPod’lara binlerce sterlin değerinde şarkı indiren aktör Bruce Willisöldükten sonra şarkıları çocuklarına bırakamayacağını öğrenince Apple’a dava açarak hakkını savunmaya karar verdi. Apple’ın politikasına göre şarkıyı satın alan kişi sadece ölene kadar şarkıyı saklama hakkına sahip oluyor. Ölmesi veya bir yakınıyla şarkıyı paylaşması durumunda ise hesabı donduruluyor. Kızları Rumer, Scout ve Tallulah’a müzik koleksiyonunu miras bırakmak isteyen Willis bu nedenle harekete geçti. Aktör şimdi avukatı aracılığıyla dava açmaya hazırlanıyor.”

Konuyla ilgili olarak Hürriyet Gazetesi’nden Şehriban Oğhan’a görüş verdim: (Gazetelerdeki yer darlığı nedeniyle görüşlerimin tamamının yayınlanması mümkün olmadı, tamamını burada okuyabilirsiniz)

“Öncelikle belirtmem gerekir ki, Bruce Willis’in Apple’ı dava edeceği konusu tamamen bir internet balonu. Ama haber gerçeğe aykırı da olsa, konunun tartışılması gerekir. Bir müzik veya sinema filminin ne koşullarda dağıtılacağını, ne kadar çoğaltılacağını ve ne şekilde kullanılacağını kural olarak eser sahibi belirler. Belirlenen bu kuralların kapsamına lisans deniliyor. Müzlk eserleri konusunda son kullanıcıya verilen lisansın kapsamı ise, (mp3 veya CD formatında farketmez) ticari olmayan amaçlarla kişisel olarak kullanılması ve  kendi kişisel cihazlarında kullanabilmek için sınırlı sayıda çoğaltılmasından ibarettir. Ancak bu çoğaltma hakkı, başkalarıyla paylaşmayı kapsamaz. Buraya kadar lisans kapsamında bir sorun yok. Sorun, bu tür dijital ürünleri kişinin ölmesinden sonra yasal mirasçıya geçip geçmeyeceğidir.

ITunes ve benzeri içerik dağıtım platformlarının vermiş oldukları lisans kapsamında, dijital ürünlerin kullanım haklarının kişinin ölümüyle birlikte sona erip ermeyeceği ve mirasçıya geçip geçmeyeceği konusunda açık bir düzenleme bulunmuyor. Zaten bu konu hukukçular arasında da yeni yeni tartışılmaya başlandı. Kişisel görüşüm, nasıl ki CD ve DVD formatlı müzik / film eserleri mirasçıya geçebiliyorsa, dijital ürünlerin de mirasçıya geçebiliyor olması gerekir. Bana göre bu tür tartışmaların ortaya çıkmasının sebebi, dijital ürün dağıtım platformlarının kişiye tahsis etttiği kullanıcı hesaplarının bir başkasının kullanımına yasaklanmış olması. Kişi ölünce kullanıcı hesabının da sona ereceği, dolayısıyla hesabında kayıtlı bulunan müzik eserlerine de ulaşılamayacağı düşüncesinden yola çıkılarak müzik eserlerinin mirasçıya geçmeyeceği öngörülüyor olabilir.

Eğer böyle bir dava olursa, konunun açıklığa kavuşması bakımından önemli bir dava olacaktır. Türkiye’de bu konuda duyduğum bir dava henüz olmadı. “

İlgili haberin internet sayfası: http://www.hurriyet.com.tr/cumartesi/21468527.asp

Reklamlar

One comment on “Dijital varlıklar miras olarak bırakılabilir mi? (Haber)

  1. dijitalmiras
    17/10/2012

    açıkcası bende bu dijital miras konusunda düşünüp blog yazmaya karar verdim.. sonuç olarak dijitalde yazdığımız herşey bizim mirasımız olmayacak mı ? 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: