M. Gökhan Ahi

“Bırakın halk gerçekleri bilsin. Ülke o zaman güvende olur” A.Lincoln

Siber güvenlik, hacktivizm ve siber saldırılar röportajı

Türkiye’nin sayılı bilgi givenliği uzmanlarından Halil Öztürkci‘nin yönetiminde kurulan Güvenlik TV‘ye bir video röportaj verdim. Bu röportajda, son zamanlarda gündemi çokça işgal eden RedHack eylemlerinden, Anonymous’un saldırılarına kadar geniş bir alanda konuştuk ve bu eylemleri hem hukuki açıdan hem de sosyal etki açısından değerlendirdik. Benim için keyifli ve eğlenceli bir röportaj olduğunu eklemeliyim.

Röportajın özetini, tanıtım yazısından aynen aktarıyorum:

Siber Güvenlik Stratejisi Belgesi hakkındaki görüşlerini de sorduğumuz konuğumuz M.Gökhan Ahi’ye çokça eleştirilen ve Anonymous’un bir takım eylemlerini destekleyenlerin aslında suç işlemediklerini, protesto hakkını kullandıklarını ifade eden yorumunu da sorduk.

Program öncesinde izleyicilerimizden adığımız sorulara da cevap veren konuğumuza yöneltilen sorulardan bir kısmı şunlar?

Redhack taraftarı mısınız? RedHack’in yaptığı eylemleri destekliyor musunuz?
Redhack’in twitter hesabı düşüncelerini yansıttığı twitlerinden dolayı mı yoksa kişisel verilerin paylaşılmasında yaptığı ihlalden dolayı mı kapatılmıştır?
Redhack ve Anonymous gruplarının devlet sitelerine saldırısını olumlu görüyor mu ? Bu şekilde yapılan saldırılarla devletin politik görüşlerinin değişeceğine inanıyor mu ?
Redhack’in savcının hazırladığı dosyada pkk ile bağını ilişkilendirilmiş belgelerden dolayı terör örgütü ilan etmiş olabileceği ihtimali var mıdır? Böyle bir grubun terör örgütü ilan edilmesi ile ilgili söyleyecekleri nelerdir ?
İnternet sansürü hakkında ne düşünüyorsunuz? Adına sanal dünya da denen ve bilgiye erişimi en kolay hale getiren internet gibi bir aracın gerçek dünya üzerindeki kurallara göre yönetilmeye çalışılması size nasıl görünüyor?
Sayın Gökhan Ahi bazı yerlerde Redhack’in sempatizanıymış gibi demeçler vermişti. Ve onların yaptığı bazı işleri suç değilmiş gibi sadece hacktivizm olarak geçiştirmişti. Acaba bu gibi şeyler kendisini hedef alacak şekilde yapılsa kişisel bilgileri yayınlansa, sitesi hacklenip açılmasa acaba o zamanda bu objektifliğini koruyabilecek mi?

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: